<<<pealehele

VIDEOPROGRAMM TÖÖ, KAPITALISM JA POLIITIKA

L 25.04 kell 12.00

Programm keskendub märksõnadele töö, globaalne kapitalism, neoliberalism ja vastupanu ning uurib (video) kunstipraktika kriitilist potentsiaali. Programmi on koostanud Stockholmis elav kunstnik Jesper Nordahl.

<<<pealehele

HELSINKI SHIPYARD

(Laura Horelli, 14 min 2002-2003)
Video on soome keeles koos ingliskeelsete subtiitritega.

"Helsinki Shipyard on filmitud ühes Helsinki laevaehitustehases, kus ehitatakse kruiisilaevu. Kunstnik intervjueeris kummaski kohas ligi 60 inimest, kes teenivad elatist kruiisilaevatööstuses. Intervjueeritavatel paluti kirjeldada oma tööd ning avaldada arvamust kuriisilaevatööstuse erinevate aspektide üle."

Laura Horelli on Berliinis elav kunstnik. Oma praktikas huvitub ta erinevate dokumentalistika meetodite uurimisest.

<<<pealehele

PORT SAN JUAN

(Laura Horelli, 17 min, 2002-2003)
Video on inglise keeles

"Video on filmitud Puerto Rico sadamas peatuvatel kruiisilaevadel ja see valmis Puerto Ricos toimuva kunstiürituse PR'02 (En Ruta) raames. Esilinastus toimus ühes San Juani restoranis, mille kliendid on peaasjalikult kruiisilaevade töötajad."

Laura Horelli on Berliinis elav kunstnik. Oma praktikas huvitub ta erinevate dokumentalistika meetodite uurimisest..

<<<pealehele

CORRECTIONS

(Ashley Hunt, 58 min, 2001)
Video on inglise keeles.

"Corrections" on lugu kasumist ja massivangistusest: kuidas USA rassilise ja majandusliku ebavõrdsuse ajalugu kordub tänapäeval vanglaseinte vahel ning kuidas vanglad pakuvad stiimulit, ressursse ja kasumit tervele tööstusele. Seal, kus nulltolerantsi ideoloogia kohtub sotsiaalriigi lõpuga, globaliseerumise, finantskapitali, neoliberaalse poliitika ning, tänapäeval, “terrorismivastase sõjaga”, kasutab Ashley Hunt “vanglate privatiseerimise” fenomeni suurendusklaasina, heitmaks valgust laiematele kultuurilistele protsessidele. Hunti huvikeskmes on vanglasüsteem, mille laienemine on tingitud muudest põhjustest kui pelgalt “õiglus”.

Ashley Hunt on Los Angeleses elav kunstnik ja aktivist. Ta kasutab videot, fotot, kaardistamist ja kirjutamist, et angazheerida sotsiaalseid liikumisi, katsetada õppimise viisidega ning sekkuda avalikku diskursusse.

http://ashleyhuntwork.net
http://correctionsproject.com

<<<pealehele
13.30-14.30 paus
<<<pealehele

BLACK SEA FILES

(10-osaline video-essee: failid 0-9)
(Ursula Biemann, 43 min, 2005)
Video on inglise keeles.

”Black Sea Files” on territoriaalne uurimus Kaspia naftageograafiast – maailma kõige vanemast naftapuurimispiirkonnast. Peagi hakkab uus hiiglaslik maa-alune transiiditoru pumpama Kaspia toorainet läbi Kaukasuse Läände. Toru läbib videot keskse teemana. Sõna saavad transiiditoru ääres elavad töölised, farmerid, põgenikud ja prostituudid, kes moodustavad laiema inimgeograafia, et pakkuda vastukaalu domineerivale representatsioonipraktikale, mille keskmes on kütusekorporatsioonid ja poliitikud. Tuginedes uurimuslikule materjalile, analüüsib “Black Sea Files” kunstniku käsutuses olevaid uurimustöö meetodeid ning näitab, kuidas visuaalset informatsiooni avastatakse, levitatakse või peidetakse.

Ursula Biemann on Zürichis elav kunstnik, teoreetik ja kuraator. Viimastel aastatel on tema praktika keskendunud teemadele migratsioon, mobiilsus, tehnoloogia ja sugu.

http://www.geobodies.org/

<<<pealehele

IN PROGRESS - AN INTERVIEW WITH PROFESSOR ZENZIVER

(Jesper Nordahl, 70 min, 2009)
Video on vene keeles koos ingliskeelsete subtiitritega.

Video baseerub intervjuul professor Zensiveriga, lindistatud Moskvas juulis 2008. Professor Zenziver õpetab Moskva Ülikoolis psühholoogiat, sotsioloogiat, eetikat ja esteetikat. Video käsitleb sotsiaalseid ja poliitilisi struktuure Venemaal nõukogude ajast tänaseni.

Jesper Nordahl on Stockholmis elav kunstnik. Tema tööd tegelevad sotsiaal-poliitiliste teemade uurimisega.

http://www.jesper.x-i.net

<<<pealehele
16.30-17.00 paus
<<<pealehele

USELESS / OPEN LETTER TO THE GOVERNMENT # 2
(WILL YOU BE PROFITABLE, LITTLE FRIEND?)

(Alexander Vaindorf, 26 min, 2006)
Video on rootsi keeles koos ingliskeelsete subtiitritega.

Rootsi kunstniku Peter Tillbergi maali "Kas sa oled kasutoov, väike sõber ?" (1972) on peetud üheks kõige kuulsamaks ja ehk ka kõige armastatuimaks 1968. aasta järgseks kunstiteoseks Rootsis. Maal kujutab realistlikult tavalist klassiruumi õpetaja perspektiivilt, kes esitab ka pealkirjas kajastatud küsimuse. Sõnum on selge, maal kritiseerib ühiskonda, kus haridus antakse selleks, et saada palgaorjaks, iseseisvaks on võimalik jääda vaid juhul kui töötatakse Riigi või Kapitali jaoks. Kui 34 aastat hiljem kunstnik Alexander Vaindorf pöördub maali juurde tagasi, siis ta teeb seda kaasaegsesest vaatenurgast. Vaindorf palus Stockholmi keskkooli lõpuklassil vaadata Tillbergi maali ja kirjutada valitsusele personaalne kiri. Kirjad kirjutati õppetöö ühe osana ja kõik õpilased olid kohustatud lugema ka üksteise kirjutatud kirju. Lõpuks kutsus Vaindorf õpilased Tillbergi maaliga sarnasesse situatsiooni ja filmis seda, kuidas õpilased vahetult arutlesid Rootsile olulistel ühiskondlikel teemadel.

Alexander Vaindorf on Odessas sündinud ja alates 1987.aastast Stockholmis elav kunstnik,

http://www.alexandervaindorf.com

<<<pealehele

DOKUMENTAALFILMI PROGRAMM ROHUJUURE AKTIVISM

P 26.04 kell 12.00

Filmid on inglise keeles või ingliskeelsete subtiitritega

<<<pealehele

THE TAKE

(Avi Lewis, Kanada, 87 min, 2004)

Filmitud Argentiinas Buenos Airese äärelinnas, kus kolmkümmend autovaruosasid valmistava tehase töölist kõnnivad pankrotistunud tehasesse ja keelduvad sealt lahkumast. Kõik, mis nad soovivad on vaikivad masinad uuesti käivitada. See lihtne akt, tehase ülevõtmine, omab võimu, et keerata debatt globaliseerimisest pea peale. Filmist jääb kõlama tööliste võitlus ebaõigluse vastu ja nõudlus väärikuse järele.

<<<pealehele
13.30-14.30 paus
<<<pealehele

TABLE BED CHAIR – AMSTERDAM SQUATTERS

Kell 14.30

(Robert Hack, Jakob Proyer, Holland, 30 min, 2007)

Table Bed Chair on dokumentaalfilm Amsterdami sqatttimis-skeenest. Film heidab pilgu squattimisliikumise ajaloole ja selle iseäranis hästi arenenud autonoomsetele struktuuridele, tutvustades sealjuures ka Hollandi üsna tavatut õigussüsteemi. Vastandlike intervjuude kaudu esitatakse erinevaid seisukohti omaalgatuse, autonoomia ja ideoloogiate teemadel.

Filmi kõik tegevad ja endised squattijad räägivad elamispindade vähesusest ja alternatiivide puudumisest. Nende soov on kasutusse võtta tühjad pinnad ja elada väljaspool väljakujunenud reegleid asuva utoopia nimel. Aastakümnete jooksul on seadused karmistunud ning linnavõimud on repressioonide ja ettekirjutuste abil tasapisi saavutamas üldist kontrolli squattimiseprobleemi üle. Ometi on liikumise sisemine struktuur suutnud püsinuda valdavalt puutumatuna.

Filmi vaatajale tutvustatakse squattimisaktsiooni ning ta tõmmatakse keskkonda, mida squattijad romantiliselt kirjeldavad kui rohelist oaasi keset urbanistlikku tühermaad. Sündmuste edenedes tõmmatakse aga hulga squattijate eksistentsile kriips peale, kui majaomaniku ja politsei sekkumisel terve kvartal üle saja korteriga tühjaks tõstetakse.


 

5 1/2 ROOFS

(Sepp R. Brudermann, UK, 84 min, 2006)

Vastavalt 1977. aasta kriminaalseaduse kohaselt ei ole tühja kinnistu hõivamine Suurbritannias illegaalne. Londonis elab rohkem kui 13 000 inimest squattides. 5 1/2 Roofs filmi 6 eklektilist lugu jagavad vaatajaga eeliseid ja konflikte, mis kaasnevad sellise ebakindla elustiiliga. "Squattijatest arvatakse üldjuhul halvasti, kuigi me töötame samuti üheksast viieni." Filmis vaadeldakse erinevatele kogukondi, kes elavad koos selleks, et oma loomingulisust väljendada. Varem kommuunis elanud mees oskab korteriühistusse tagasipöördudes väärtustada ruumi jagamist teistega. "Ma näen, et ma olen siin ümbritsetud inimestest, kes ei taha üksteisega mitte mingisugust tegemist teha". Sotsiaalne eksperiment Urbaniseeritud Nomaadid üritab võidelda kohaliku kinnisvara olukorraga, kus eluruume muudetakse luksuskorteriteks. ”5 1/2 Roofs”vaidlustab eelarvamuslikke vaateid poeetilise ja sümpaatse pilguga ja kutsub sind maailma, mida suur osa inimestest kunagi ei näe.

Vaata ka treilerit:
http://www.youtube.com/watch?v=C6W0zB1j9aA

<<<pealehele
16.30 - 17.30 paus
<<<pealehele

PRETTY DYANA

kell 17.30

Boris Mitic, Serbia/Montenegro, 45 min, 2003

"Film pakub Intiimset ja südamlikku vaadet mustlaspagulaste elule Belgradi äärelinnas. Sealsed elanikud teenivad leiba muutes autodemudeleid Citroen 2CV ja Citroen Dyana Mad Maxi stiilis uuskasutusveokiteks, millega nad koguvad kokku vanapaberit ja pappi, pudeleid ja vanarauda. Nende kavalate masinate omanike jaoks on need "kaasaegsed hobused" vabaduse lootuse ja stiili sümboliks . Isegi sõidukite akud on kasutusel energiageneraatoritena, et saada valgust, vaadata televiisorit ja laadida mobiiltelefone - peaaegu, et alkeemiku unistuse täitumine. Kuigi politsei arvates ei ole need kummalised sõidukid alati nii naljakad."

<<<pealehele